17 Ağu
admin 3 Yorum7.672 okunma

Web sitemizin tasarımı nasıl olmalı?

Kategori: Seo Dersleri

Web dünyasındaki herkesin ,tasarımcı,geliştirici,programcı gibi pozisyonlarda olan kişilerin bildiği ve uyguladığı bir takım kurallar vardır.
Web sitelerinin işlevsiz, kullanışsız ve gereksiz olmasının ardında internetin büyüsüne kapılmış ve yaptığı sitenin herkes tarafından konuşulmasını isteyen kişiler vardır. Aslında bu kişiler bu dünyanın en cahil olanlarıdır.
“Ben rakip siteleri gezdim. Benim sitem hepsinin bütün güzel özelliklerini barındırmalı , çarpıcı olmalı ve bizim 1 numara olduğumuzu anlatan bir animasyon olmalı.”
Size de tanıdık geliyor mu?
web siteniz

Bİr web sitesinin kolay kullanılabilir olması önemlidir. Web tasarımı yapılırken sitemize en cahil kişinin gelebileceğini düşünerek tasarımımızı hazırlamalıyız.
İlk ve en temel kural ziyaretçinin kafasında  “Aradığımı bulmak için acaba buraya mı tıklamalıyım yoksa buraya mı? Bu bir bağlantı mı yoksa buton mu ?”gibi soruların gelmemesidir.
Web sayfalarını gezmek hayatımız boyunca yaptığımız gazete okumak gibi gündelik işlere benzer. Elinize bir gazete aldığınızda hepsini okumazsınız.  Sadece ilginizi çeken konuyu okursunuz.

Web sitelerinde de bu şekilde geziniriz.

Nasıl bir gezinti alışkanlığımız var?
1- Her an zamanımız kısıtlı gibidir. Web’in temel işlevi herleye kolay ve hızlı ulaşmaktır. Bu yüzden internet kullanıcıları aradıklarına hızlı ulaşmayı istedikleri için sayfaları gezerler.
2- Sayfa içinde yazan herşeyi okumak durumunda değiliz. Herşey işimize yarar olmayabilir. Amacımız bize gereken bilgiyi bulmaktır.
3- Tarama işi bizim en iyi yaptığımız şeylerdendir. Yıllardır okuyan birisi olduğumuz için bu da normaldir.
zaman

Web sayfamızı kolay tanımlanabilir alanlara bölmeliyiz. Böylece ziyaretçinin istediği bilgiyi bulması kolaylaşır.Aradığını bulan bir ziyaretçi yine gelecektir.
sayfabolme
Hangi yazının veya düğmenin tıklanabildiğini gösterin. Sayfaları tararken yaptığımız işlerden biri de tıklanabilir linkleri bulmaktır.

Sayfanızda gürültü kirliliği olmamalıdır.
Gürültü kirliliğinden kasıt görsel gürültüdür. Bu gürültüyü sayfaki gereksiz objeler, zor okunan yazılar veya rahatsız edici animasyonlar olarak tanımlayabiliriz.

Sayfanızdaki gereksiz kelimelerden kurtulun.
Gezdiğiniz birçok web sitesinde sayfadaki çoğu kelime gereksiz yer tutar. Eğer sayfanızdaki kelimeleri çıkarınca içerik anlamını koruyorsa onlardan kurutulun.

Karmaşadan Kurtulun
Ziyaretçilerin kafasını karıştıracak terim ve başlıklardan kurtulun. Örneğin sitenizde bir arama kutusu varsa ve bunun adı hızlı arama ise bu kafa karıştıcıdır. Bunun yerine yeni bir kullanıcının da anlayabileceği arama kelimesini kullanın.
Ziyaretçiler bu iki arama türünün karşılaştırmasını yapmadan istediklerini bulabilirler.

Ziyaretçilerinize yön gösterin.
Sayfaları gezme işlemi alışveriş merkezinde gezmek gibidir.Fark şudur: Alışveriş merkezinde yere bastığınız gerçek bir ortam vardır Kaybolmanız veya nerede olduğunu unutmanız söz konusu olamaz. Ayrıca kaybolma riskine karşın birçok bilgilendirme
tabelası vardır.Bir web sitesinde de ziyaretçileri yönlendirecek bir takım işaretler olmalı ve ziyaretçi hiyerarşik yapı ile nerede olduğunu görmeldiri.

yonlendirme

Etiketler: , ,

"Web sitemizin tasarımı nasıl olmalı?" yazısı için 3 yorumyapılmış.

  1. Siyah Şapkalı dedi:

    Siteniz oldukça güzel emekleriniz boşa gitmemiş başarılarınızın devamını diliyorum

  2. Kerim dedi:

    evet güzel ama çok güzel değil. Bende kendime göre bir tasarım geliştirmeye çalışıyorum fakat güzel birşey aklıma gelmedi… Benim yaptığım tasarımlardan çok daha iyidir en azından.

  3. hırdavat dedi:

    genelde türk kullanıcılardan çoğunluğu görsel şölene bakar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
En Çok Okunanlar
Önemli Sayfalar
AmaçSEO Teması

© 2011 Seo ve Seo Yöntemleri - Seo derslerini okuyun ve kendinizi geliştirin.

Sitede yer alan tüm içerik Seo ve Seo Yöntemleri'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası