Etiket: tanıtım yazısı

28 Ara
admin 1 Yorum

Seo Dersleri 5

Kategori: Seo Dersleri

Seo Dersleri 4 ” başlıklı yazımızda sosyal ağları kullanmaktan bahsettik. Yabancı ziyaretçileri çekip nasıl sosyal bir site oluşturabileceğinizi anlattık. Seo Dersleri 5 adlı yazımızda ilk derslerimizdeki tanıtım yazısı yazma tekniğinde bazı eksiklikleri gidereceğiz.

Tanıtım yazılarının içerik kalitelerini nasıl arttırabiliriz?

Arama motoru olarak türkiye’deki hedef kitle Google.com.tr adresini kullanıyor. Google içerikleri tararken içeriklerdeki kapsamlı bilgiyi analiz ediyor. Siz insanlara verdiğiniz bilgilerde ne kadar yeterlisiniz? Yeterli ve kapsamlı bilgi burada önemli. Hazırladığınız reklam amaçlı yazı sektöre ne kadar hakim? Yazdığınız konuda hangi alakalı terimleri ve kelimeleri açıklayarak içeriyor? Bu konu çok önemli.

Tanıtım yazılarınızı yazarken konu hakkında ilgili başka kelime ya da terimleri de kullanın. Yazı sonunda ya da paragraf içerisinde bunların açıklamasını da kısaca yapın. Seo açısından yazdığınız bu açıklamalar yazının kalitesini arttırmış olacaktır. İçeriğimizde alakanın yüksek olması ve bilgi yoğunluğunun fazlalılığı size bir artı daha katacaktır.

15 May
admin 4 Yorum

Seo Dersleri 3

Kategori: Seo Dersleri

Seo Dersleri 2 ” yazımızda tanıtım yazısı alma kriterlerinden bahsettik. Önemli noktaları vurguladık. Link çeşitliliğinin önemi tanıtım yazıları ile ortaya çıkan bir etken aslında. Bu haftaki seo dersimizde şunlardan bahsedeceğim:

  • Nasıl tanıtım yazısı yazılır?
  • Tanıtım yazısı yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

Nasıl tanıtım yazısı yazılır?

Tanıtım yazıları yazarken samimi olmalıyız. Başlık seçimimizde sadece kelime odaklı olmamalı. Örnek vererek açıklayalım:

Yanlış: Siemens Servisi
Doğru: Siemens servisi arıyorum , çalışkan siemens servisi

Kısacası başlıklarınız samimi ve inandırıcı olmalı. Tanıtım yazıları sadece google farm açısından değerlendiriliyor. O nedenle anahtar kelime odaklı, ben doğal değilim diye bağıran niteleiklerde başlık ve içeriklerde oluyor. Halbuki bu yazıları ya basın bülteni gibi resmi ya da blog yazarı gibi samimi hazırlamalısınız.

Blog yazma tekniği en uygun olanıdır. Eğer takip edilen bir blog ise yazıyı sanki blog sahibiymiş gibi %100 resmi olmayacak şekilde yazın. Takipçileri de bu yazıyı okuyup gerekirse ilgili siteden hizmet dahi alabilirler. Bu tarafını düşünmüyor seo danışmanları. Reklam olduğu bariz olan yazım teknikleri zararlı ve itici.

Tanıtım yazınızda firmanın iletişim bilgileri de bulunmalı. Firma siteleri için seo çalışması yapmıyorsanız site adı ve url adresi tam olarak geçmelidir. Firmalara yapılan seo danışmanlık hizmetlerinde yazıların sonuna firma iletişim bilgileri eklenmesi de faydalı olacaktır.

Tanıtım yazısı yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

Hedef kelimelerimizi kalın ve renkli yapmalıyız. Önemli cümlelerin altını çizmeli ve anahtar kelimelerimizi paragraf başlarında mutlaka kullanmalıyız. 100-150 kelimelik yazılar yerine doyurucu bilgi içeren yazılar yazıp yayınlatmaya özen gösterin.

12 Mar
admin 1 Yorum

Seo Dersleri 2

Kategori: Seo Dersleri

Seo Dersleri 1” yazısı ile seo dersleri serisine başlamış olduk. İlk dersimizde tanıtım yazılarının,profil veya forumlardan alınan backlinklerden neden fayda göremediğimizden bahsettik. Olumlu etki için iyi bir ders verdik.

Bu seo dersimizde tanıtım yazısı olarak bilinen backlinkleri alırken yayıncı siteyi nasıl seçeceğimizden bahsedeceğiz. Seo çalışmalarında kalıcı backlinklerin önemi bilinir. Tanıtım yazılarıda farklı sitelerden kalıcı bağlantılar almamızı sağlar. Fakat her siteden bu işlemleri yapmamanız gerekir.

Tanıtım yazısı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Tanıtım yazısı alacağınız sitenin dış link sayısı 20 altında olmasına dikkat edin.
  • Sürekli tanıtım yazısı yayınlayan sitelerin amacı anlaşılır Google tarafından. Bu nedenle yayınlattıracağınız sitedeki her yazının tanıtım amaçlı alınan yazılardan olmamasına dikkat ediniz.
  • Sitenize yaptığınız seo çalışmasında tanıtım yazısı alacağınız sitede benzer içerikler olup olmadığına ve ilgili kategori olmasına dikkat ediniz.
  • Yayınlattığınız tanıtım yazısları belli sayıda kelimeden oluşmamalıdır. 150,300 kelimelik yazılar Google tarafından fark edilir. Amacınız anlaşılabilir. Doğallıktan çıkmış olursunuz.
  • Kopya yazıları birden fazla sitede yayınlatmak yerine özgün yeni yazılar yazmaya çalışın.
  • Tanıtım yazılarınız seo odaklı olmalı. Yani anahtar kelime yoğunluğu belirli bir oranda olmalı. Bu oranı siz bulmak zorundasınız. 🙂
  • Yayınlatacağınız sitelerin çoğu WordPress alt yapılı olacağı ve All in One Seo eklentisi kullanılacağı için ilk paragrafınız kaynak kodlarında description meta etiketi olarak gözükecektir. Bu nedenle ilk paragrafta anahtar kelimelerinizi 2 cümle içerisinde kullanın.
  • Tanıtım yazısılarınızın etiketlerini de kendinize belirleyip yayınlatın.

Bu dersimizde yazdıklarımızdan ders almanızı umuyorum. Seo çalışmanıza siz önem vermezseniz başkası hiç önemsemez. Yazılarınızı kendiniz oluşturun ve kısa tutmayın. Üşenmeden hazırlayın. Kaliteli sitelerden ve yukarıdaki özelliklere de dikkat ederek alın.

Bu kategorideki diğer dersleri de inceleyebilirsiniz. (Bknz: Seo Dersleri )

 
En Çok Okunanlar
Önemli Sayfalar
AmaçSEO Teması

© 2011 Seo ve Seo Yöntemleri - Seo derslerini okuyun ve kendinizi geliştirin.

Sitede yer alan tüm içerik Seo ve Seo Yöntemleri'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası