25 Ara
admin 9 Yorum13.626 okunma

19 Seo Tektiği

Kategori: Seo Yöntemleri

Seo ile ilgili verilecek taktiklerin normalde bir sayısı yok. Genel itibaryle benim belirledğim bir sayı bu. Benzeri taktiklerle ilgili yazıları da mutlaka okuyun. Küçük işletmeler ve kişisel site sahipleri için faydalı olacağını düşünüyorum.

1-Algoritmanızı Geliştirin : Seo bir defa yapılan bir işlem değildir. Arama motorları sürekli algoritma değiştirmektedir. Geçen yıl kullandığınız bir taktik bu yıl geçerli olmayabilir. O yüzden yeni gelişmeleri mutlaka takip edin ve kendi seo algoritmanızı oluşturun.

2-Sabırlı Olun: Seo anlık bir zevk alma değildir. Unutmayın’ Sonuçlarını görmek aylar sürebilir. Bunu online olarak gözlemlemek gerekir.

3-Seo Şirketi İle Çalışıyorsanız Onlara Çok Soru Sorun: Örneğin şirketiniz ne gibi taktikler kullanıyor? Özelliklerini ve risklerini sorun yaptıkları işin.Cevaplarınızı aldıktan sonra bu taktikler hakkında araştırma yapın online olarak. Çalıştığınız seo şirketini araştırın. Referansları ile görüşün.

4-Seo Öğrencisi Olun: Önce öğrenci olun ki sonra öğretmen olabilesiniz. Kendi kendine öğrenebilirsin diye bir rota çizmişseniz Seo’nun öğrencisi olabilirsiniz. Web ortamında çok güzel kaynaklar mevcut. Seobook.com gibi yabancı kaynakları mutlaka tarayın.

5-Analiz Yazılımınız Olsun: Yaptıklarınızı ölçebileceğiniz ,etkilerini görebileceğin bir analiz yazılımınız olmalı. İstatistikleri size sunmalı. Nelerin doğru etkilediğini görmelisiniz.

6-Kusursuz Bir Siteniz Olsun: Siteniz görünüm,kodlama açısından çok iyi olmalı. Arama sonuçlarında birinci olacak bir site tasarım olarak ve kodlama olarak en iyisi olmalı. Başka sitelere benzemeyen özgün bir çizgisi olmalı. Bu ileride Dmoz dizinine kayıtlı olmanızı da sağlayabilir.

7-Site Haritanızı Oluşturun: Arama motoru örümcekleri bütün sitenizi indexlemeyebilir. Siz onlara yardımcı olun. Site haritanız site içi hiyerarşinizin rahat bir şekilde anlaşılmasını sağlar.Siz örümceklere yardımcı olun ki onlar da size yardımcı olsun.

8-Sef Urller Oluşturun: Seo dostu urller oluşturun. (url=adres). Örneğin www.amacdizayn.com/webtasarim.html. Anahtar kelimeniz ve sayfa başlığınız sayfa adınızda geçsin.

9-Anahtar Kelime Seçiminizi Doğru Yapın: Anahtar kelimenize karar vermek önemlidir. Arama hacmi olmayan bir kelimeyi hedeflemek doğru olmayabilir genellikle. Doğru olduğu durumlar da olacaktır tabi ki. Anahtar kelime analinizi için Google Adwords Keywords aracını kullanın. Analizleriniz doğrultusunda işe başlamadan hedeflerinizi doğru belirlemiş olacaksınız.

10-Adwords Kullanın: Google adwords heabınız olsun. Reklam verin ve bilinirliğinizi arttırın. Sadık ziyaretçiler sağlayabilirsiniz. Biraz masraf yapmak çok önemli değil.

11-Benzersiz ve Alakalı Başlık: Sayfalarınızın tamamının başlığı benzersiz olmalı. Özgün olmaya özen gösterin. He sayfanız için farklı bir açıklama girin. Açıklamanız da benzersiz  ve farklı olsun.Meta description etiketi sizin popülerliğinize yükselmenize fazla etki etmeyecektir ama listelemede gözükecek ve ilgi çekecektir.Anahtar kelimenizi de açıklama alanında kullanmak avantaj sağlayacaktır.

12-Ziyaretçilerinize Yazın: Yazılardan haberdar edilmek için sitenize bir mail fonksiyonu koyun ve onlar için zaman zaman yazılar yazın. Yazılarınız doğru ve dürüst olsun.

13-Benzersiz İçerik Oluşturun: Benzer firmalarda aynı ürünleri satabilirsiniz ama tanımlamalarını farklı yapmalısınız. Ürün açıklamaları üreticilerden klişe olarak gelir. Siz bu şekilde yayınlamayın asla!Kopya içerik kullanmayın. Ürün sayfalarınızda özgün içerik olsun.

14-Linklerinizde Anchor text kullanın: Link verirken anahtar kelimeniz üzerinden veya o linki açıklayan bir metin üzerinden link verin. Örümcekler için bu iyi olacaktır.

15-Akıllıca Linkler Oluşturun: Kaliteli sitelerden link alın. Dmoz,yahoo gibi. Sektörünüzde söz sahibi olan yerlerden bağlantılar alın. Güvenilirliğinizin artması anlamına gelecektir.

16-Basın Bültenlerinde Adınızdan Söz Ettirin: Yerel medyada sizinle ilgili haberler çıkmasını sağlayın. Güvenilirliğiniz ve reklamınız artsın. Medya sitelerinden linkler alın.

17-Şirket Günlüğünüz Olsun: Örümcekler günlükleri(blog) çok severler. Taze içerik sizin için olumlu bir hareket olacaktır. Roportajlar yayınlayın firmanız ile ilgili. Böylece bu roportajlara verilen dış linklerden yararlanabilirsiniz.

18-Sosyal Ağlardan Faydalanın: Sektörünüzle ilgili resimlerin olduğu flickr.com gibi sosyal paylaşım ağlarında yorumlarınız olsun. Spam yapmadan bunu yapın.Aktif olun. http://answers.yahoo.com/ burada sektörünüzle ilgili sorulara cevap verin.

19-GoogleSite Yöneticisi Araçlarını Kullanın: Sitenizi analiz etmek için google’ın ücretsiz araçlarını kullanın.

"19 Seo Tektiği" yazısı için 9 yorumyapılmış.

 1. Siteniz oldukça güzel emekleriniz boşa gitmemiş başarılarınızın devamını diliyorum

 2. Kalite Blog dedi:

  Bilgi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmanız çok güzel. Son derece faydalı bilgiler teşekkürler.

 3. samet dedi:

  10. madde olan adwords reklamı verin fikrine katılmıyorum.
  Adwords reklamından geri dönüş oranı yani sadık müşteri oranı düşük olacaktır. Onun yerine woom gibi reklam yollarıyla yani tavsiye yollarıyla hayranlık yaratma taktiği uygulanabilir. Diğe seo taktikleri için teşekkür ederim.

 4. recep dedi:

  Çok güzel seo teknikleri anlatılmış. Özellikle 15. madde çok doğru. Artık her siteden backlin kazanmak yarar değil zarar getirmektedir. Spam sitelerden ziyade güncel, içerikle alakalı sitelerden backlink kazanmak seo açısından daha yararlı olacaktır

 5. kazım dedi:

  Seo , seo taktikleri, seo yöntemleri gerçekten uzmanlık gerektiren konular. Herşeyden az az öğrenmek yerine uzmanlık olunması gerektiği taraftarıyım. Bence seo işleri için seo uzmanlarından hizmet alınması gerek.

 6. wloger dedi:

  seo taktikleri ile alakalı eklemek istediğim bir şey önemli nokta.. eğer siteniz tüm dünyadan ziyaretçi alıyor ve çok sayıda ülkeden baclinkiniz varsa sandbox a düşmeniz o kadar zorlaşıyor ve sayfalarınız anında index almaya devam ediyor…

 7. teknotanıtım dedi:

  eline emeğine sağlık güzel yazı olmuş birde yeni bir şey ekleyim .
  herhangi bir konu hakkında yazı yazdığımızda kullancağımız etiketleri fazla abartmadan ve konunun akışınıda bozmuycak bir şekilde geçirmeli ve ek olarak yazdığımız yazı fazla uzun değil ise ona aşırı etiket kasmamalıyız.

 8. caner şehit dedi:

  muhteşem bir yazı olmuş gerçekten. google adwords’a güvenmeyin arkadaşlar daha etkili yollara var yukarıda onları uygulasanız baya yol atlarız.

 9. Webkantin dedi:

  Bencede herşeyden önemlisi sabır arkadaşlar.. Güncel olun özgün olun sabredin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
En Çok Okunanlar
Önemli Sayfalar
AmaçSEO Teması

© 2011 Seo ve Seo Yöntemleri - Seo derslerini okuyun ve kendinizi geliştirin.

Sitede yer alan tüm içerik Seo ve Seo Yöntemleri'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası