09 Şub
admin 0 Yorum3.804 okunma

Hangi anahtar kelime tipini seçmelisiniz?

Kategori: Seo Dersleri

Site içi seo (on page seo) işlemlerinin önemli noktalardan biri de anahtar kelime tipi seçimidir. Bu seçim hedefe ulaşmada bir miktar etkilidir. Rakiplerden bir adım öne de çıkartabilir. 4 farklı grupta anahtar kelime seçimini anlatacağım. Bu kriterlere uygun olarak siz de seçimlerinizi yapabilirsiniz. Özellikle niche site açanlar için bu seçim çok önemlidir.

Arama motoru optimizasyonun kurallarını düşünmeye başladığınızda aklınıza ilk gelen soru hangi anahtar kelimeyi seçmeliyim? sorusu olacaktır. Anahtar kelime seçerken nasıl bir araştırma yapmalıyım? Bu soru önemli. Rakip siteleri açıp inceleyin demiyorum. Bunu yapmayın.En iyi anahtar kelimeleri seçmek için kendi yolunuzu çizin. Kendi araştırmanızı yapın ve düşünün. Şimdi 4 ana grupta seçiminize yardımcı olacak seo ipuçlarını vereceğim.

1- Kısa Vadeli Anahtar Kelimeler

Tüm dünyada bazı zamanlarda heyeca veren olaylar yaşanıyor. Bunlar devamlı olan olaylar değil. Daha önce tecrübe ettiğim bir olayı anlatayım. Autoshow 2010 fuarının açılmasına 1 hafta kala Biletix’de bilet fiyatlarını gördüm. Hemen bununla alakalı detaylı bir açıklama yazdım. Fuar açılışına 4 gün kala insanlar aramaya başladı. Ve daha da fazla hit gelmeye başladı gün geçtikçe. Anahtar kelimelerim de autoshow bilet,autoshow bilet fiyatları,autoshow ücretsiz davetiye gibi kelimelerdi. Özellikle ücretli bir fuara ücretsiz gitmek için kampanya arayan çoktu. Fuar boyunca ortalama 8000 kadar bir hit çekmiş oldum. Bu bize gösteriyor ki önemli günler için doğru anahtar kelimelerle site hitinizi arttırabilirsiniz. Özellikle blog yazarlarının bu konulara dikkat etmeleri gerekiyor.

2- Uzun Vadeli Anahtar Kelimeler

Örneğin bir ürün çıkmadan önce bunun aramaları başlar. Iphone 4 Türkiye’ye gelmeden önce aramalar başlar ve geldikten sonra da devam eder. Bu süreç en az 6 aylık bir süreçtir. Bu zamanı doğru kullanırsanız uzun vadede iyi hitler çekebilirsiniz.

3-Özel Günler için Anahtar Kelimeler

Önümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü var. Sevgililer günü 1 ay önceden ilgi çekmeye başlar. Ve birçok insan sevgileme nasıl bir hediye alayım diye farklı varyasyonlarda aramalar yapar. Bu tip günleri hedefleyerek anahtar kelimelerinizi buna göre seçebilirsiniz.

4- Zamandan Bağımsız Anahtar Kelimeler

Özellikle belli bir alana yönelmiş ve bu alanda liderliği hedeflemeyi düşünüyorsanız uzun zaman etkisi kaybolmayacak anahtar kelimeler seçmelisiniz. Belli bir alana odaklandığınızda bu size yıl boyunca ziyaretçi,takipçi ve müşteri getirebilecektir.

Zamandan bağımsız anahtar kelime demek 30 yıl sonra da bu kelimelerin değerini koruması anlamına gelmektedir. Örneğin bir kadını nasıl etkilersiniz konusu her zaman geçerlidir. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
En Çok Okunanlar
Önemli Sayfalar
AmaçSEO Teması

© 2011 Seo ve Seo Yöntemleri - Seo derslerini okuyun ve kendinizi geliştirin.

Sitede yer alan tüm içerik Seo ve Seo Yöntemleri'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası