13 Kas
admin 0 Yorum5.597 okunma

2017’de SEO Nedir sorusuna ne cevap vereceğiz?

Kategori: Seo

Google 2017 SEOHer sene SEO (Search Engine Optimization)’nun tanımı elbette değişmiyor. Google yeni algoritmaları çıkardıkça yolları ve yöntemleri değişen bir felsefe olmaya doğru ilerliyor.

Google SEO’yu nasıl tanımlıyor?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edicisi” için kullanılan bir kısaltmadır. Bir SEO ile çalışma kararı, sitenizi geliştirebilecek ve size zaman kazandırabilecek büyük bir karardır, ancak sitenize ve itibarınıza zarar verme riski de vardır.

Ne olduğunu merak ettiğiniz kadar meslek olarak kullanılan bir anlamı da var. Google’ın dediği gibi arama motoru optimize edici anlamına gelen bir meslek türü de oluştu. Genel olarak pozisyonlara şu isimler veriliyor:

  • SEO Uzmanı
  • SEO Specialist
  • SEO Manager
  • SEO Executive
  • SEO Danışmanı

Ücretli arama sonuçları dışında kalan sonuçlar organik arama sonuçları olmaktadır. Her ne kadar ücretsiz olarak bilinse de bu bölümde ilk sırada olmak için belirli bütçeler harcamanız gerekecektir.

2017’de SEO çalışmalarında neler değişecek?

Eylül 2016’da yapılan Google algoritma güncellemelerinden Penguin 4.0 (Real-time) ve Possum güncellemesi artık SEO’nun çok titizlikle yapılması gerektiğini göstermeye başladı. Kalitesiz içerikler, doğal olmayan backlinkler daha hızlı fark edilip daha hızlı cezalandırılabilecekler. (Google penalty)

Sitenizle ilgili çıkan haberler, incelemeler artık çok daha paylaşılabilir olmalı. Paylaşılabilir olması için içerik kurgusunu doğru planlamanız ve kafayı içerik pazarlamaya yormanız gerekecektir. Parasını veririm paylaşırlar mantığı eskisi gibi etkili olmayacak. Paylaşımına harcadığınız paranın yarısını içeriğe ayırırsanız daha karlı çıkacaksınız.

2017 yeni SEO tekniklerinin yılı olacak. Instagram, snapchat, whatsapp gibi uygulamalar üzerinden gelen bağlantıların da sosyal medya sinyali olarak değerlendirileceğinin ilk sinyallerini Google Analytics’de mobile/whatspp kaynak aracını gördüğümde anladığımı söyleyebilirim. Dolayısıyla içerik kampanyalarınızı bu kanallar üzerinden yayılabilecek kanallara odaklanarak ilerletmeniz önemli.

SEO nasıl yapılır? sorusunun cevabını artık content marketing uzmanlarından dinliyor olacağız yeni yılda. Yeni SEO teknikleri arasında içerik senaryosunu yapmakta yeterli olmayacak tabi ki. Dijital pazarlama uzmanlarının içerik pazarlaması konusunda kanal kullanımı tecrübelerini de konuşturmaları gerekecek.

Mobile Friendly

Google’ın 2016’daki en önemli güncellenmelerinden olan Mobile Friendly konusu yeni yılda çok daha önemli olacak. Mobil kullanım oranlarının giderek yükseldiği Türkiye’de de sitelerin mobil uyumlu olması önemli kriterler arasında olmaya devam edecek.

Kısaca SEO çalışmaları kaça ayrılır ve nelerdir konusunda maddeler halinde bilgi de verelim:

  1. Site İçi SEO (On Page SEO)
  2. Site Dışı SEO (Off Page SEO)
  3. Black Hat SEO

Detayını siz araştırıp öğrenebilirsiniz.

Accelerated Mobile Pages Project

Kısaltması AMP olarak bilinen hızlandırılmış mobil sayfalar Google’ın internete yön vermek istediği bir diğer konu. Özellikle içerik siteleri AMP entegrasyonunu yaparak daha hızlı tüketilebilecek bir içerik sunmaya başlayacak. AMP versiyonlu sayfaları olanlar için sıralamalarda yükselme avantajı olacak diyebiliriz.

 

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
En Çok Okunanlar
Önemli Sayfalar
AmaçSEO Teması

© 2011 Seo ve Seo Yöntemleri - Seo derslerini okuyun ve kendinizi geliştirin.

Sitede yer alan tüm içerik Seo ve Seo Yöntemleri'na aittir.

Tasarım: AmacDizayn | Site Haritası